Při práci s klienty rád používám metafory. Pomohou k lepšímu pochopení daného problému nebo pochopení, jak může problém vznikat.

Přiblížím vám dvě nejoblíbenější.

 Jedné říkám Efekt sněhové koule. Používám ji pro pochopení, že stres nemusí být jen akutní a viditelný, ale může být nenápadný, což je horší. Jde o to, že kumulovaný, neboli protrahovaný stres vzniká podobně jako velká sněhová koule.  Ze začátku se nám stres, stejně jako malá koule sněhu zdá snadno ovladatelný a opracovatelný. Ale jak sněhu neboli stresu přibývá, je těžší s ním něco udělat. Máme ale ještě nějakou sílu a proto pokračujeme v koulení a zvětšování koule. Pak už je tak veliká, že jí jenom ze všech sil podpíráme dokud nám síly nedojdou a koule nás začne válcovat a ničit. A v tuto chvíli si už uvědomíme, že je stresu tolik, že ho nejsme schopni zvádnout vlastními silami a musíme vyhledat odbornou pomoc.  

Druhé metafoře říkám prostě Mince. Používám ji k lepšímu pochopení  zahlcení  negativními myšlenkami, které ovládají to, jak vnímám svět, jak vnímám sebe v interakci s okolním světem a jinými lidmi. To je tak automatické, že už mě ani nenapadne se snažit situaci hodnotit jinak. Tak, abych se nedoupouštěl této stresové chyby v myšlení mě poumůže představa mince, která má vždy dvě strany. To manifestuje jiný úhel pohledu na situaci, v které se ocitnu. Otočit minci a podívat se na druhou stranu znamená změnu uvažování do racionální roviny, kdy připouštím fakta svědčící pro mou stresovou myšlenku, ale beru v potaz i fakta svědčící proti ní. 

Doufám, že i vám pomohou tyto metafory při práci na svých problémech.

Váš 

Michal 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dotaz na termín

Individuální terapie

Pošlete mi zprávu a já se Vám ozvu. Michal